Kredyt frankowy

Kredyty frankowe w Getin Noble Bank

Czy Getin Noble Bank ogłosi upadłość? Jakie są możliwe scenariusze dla frankowiczów, którzy mają tam kredyt? Co powinni zrobić, ci którzy myślą o pozwie w sprawie swojego kredytu frankowego…? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym wpisie.

Otóż 660 mln strat ogłoszonych w sprawozdaniu finansowym za rok 2020 oraz 1,07 mld strat ogłoszone w sprawozdaniu za rok 2021 zdecydowanie nie stanowi optymistycznej wiadomości dla frankowiczów posiadających kredyt w Getin Noble Banku. Sytuacja jest ciekawa, tym bardziej, że główny akcjonariusz podobno nie zamierza dokapitalizować banku…

Getin Noble Bank zagrożony upadkiem?

Na ile istnieje realne ryzyko upadłości banku? Cóż, tego nikt nie wie. Opinie krążące po publikacji sprawozdania finansowego są bardzo różne. Od pozytywnych i dających nadzieję, że wdrożony zostanie program naprawczy po spekulacje dotyczące ogłoszenia upadłości.

Z pewnością pozytywnym aspektem i dającym nadzieję wszystkim zainteresowanym utrzymaniem płynności banku, jest wypracowanie przez Getin Noble Bank 19 mln zysku w pierwszym kwartale 2022 roku. Ponadto podnoszenie stóp procentowych mających wpływ na wysokość WIBORu oraz przesłanki, co do ich dalszego wzrostu dają szansę na wypracowanie jeszcze większych zysków w kolejnych kwartałach. Pytanie tylko, czy te zyski zrównoważą odnotowane straty i pokryją konieczność robienia odpisów na  tzw. roszczenia frankowe…? WIBOR rośnie, co wpływa na zwiększone przychodów banku, jednak zasadnicze pytanie brzmi, czy przychody zrównoważą dotychczasowe straty…?

Kredyt CHF – pułapka dla banku?

Kredyty CHF – to właśnie z tego powodu Getin Bank ma teraz problemy. Kredyty frankowe stanowią bowiem aż 25% portfela banku. Jest to zawrotna kwota 8,5 mld zł. Ponoć obecnie w sądach znajdują się umowy frankowe warte 2,5 mld zł, co powoduje konieczność dodatkowych zabezpieczeń…

Sprawy dla banku nie ułatwia fakt, iż szczególnie tzw. „oddział frankowy” sądu w Warszawie pozytywnie przychyla się do wniosków o zabezpieczenie, które obejmują wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kapitałowo – odsetkowych na czas trwania postępowania. To zdecydowanie zachęca frankowiczów z  Getin Noble Banku do składania pozwów, gdyż już na początku postępowania mają oni szansę na zawieszenie spłacania wysokich rat kredytu.

Kapitał własny Getin Banku

Na poważne problemy Getin Banku może wskazywać wysokość własnego kapitału. Bank powinien mieć ten kapitał na poziomie przynajmniej 10% skali działalności, która obejmuje udzielone kredyty i zebrane od klientów depozyty. Niektóre polskie banki utrzymują ten kapitał nawet na poziomie 15-20%. Po ogłoszeniu wyniku finansowego za 2021 rok, kapitał Getin Noble Bank wynosi 3,5%. Po pierwszym kwartale może być jeszcze mniejszy… Jest to poważna przesłanka do stwierdzenia że Getin stoi na progu utraty płynności…

Należy też wspomnieć, że Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła do Getinu kuratora… Nie ma się co oszukiwać, sprawa wygląda naprawdę poważnie.

Ale co to wszystko oznacza dla frankowiczów z Getin Noble Bank…?

Frankowicze w sądzie z Getin

Niestety Ci, którzy rozważają pójście do sądu ze swoim kredytem frankowym mają na to coraz mniej czasu… Jeżeli bowiem bank upadnie, to stracą oni możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń od banku…

Swoje decyzje powinny przyśpieszyć szczególnie osoby, które już spłaciły kapitał. Oni bowiem mają szansę na całkowite zaprzestanie spłacania kolejnych rat kredytu i odzyskanie niemałych kwot wynikających z nadpłaty.

Dlatego zachęcamy Cię frankowiczu do kontaktu z RePlan w tej sprawie. Uzyskasz całkowicie bezpłatną poradę prawną dzięki współpracy z kancelarią SOBOTA JACHIRA i otrzymasz informacje dotyczące wysokości kwoty jaką możesz odzyskać z banku.

Nie czekaj! Sprawa z Getin Noble Bank wygląda naprawdę poważnie… Wypełnij formularz i zacznij walkę o zwrot pieniędzy!

 

Inne artykuły

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Koszt połączenia zgodny z taryfą Twojego operatora.

+48 22 167 86 00