Bez kategorii

Jak otrzymać wyższe odszkodowanie z polisy OC?

Zaniżone odszkodowania z polisy OC to niemal plaga. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne triki, aby wypłacić osobie poszkodowanej jak najmniej. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak zaniżane są odszkodowania?

Kosztorys naprawy pojazdu to dokument, na podstawie którego ustalana jest wysokość odszkodowania. To tutaj znajdziemy wszelkie nieprawidłowości, które skutkują wypłatą zbyt niskiego odszkodowania z OC sprawcy. Przedstawiamy te najczęstsze.

W zdecydowanej większości kosztorysów zamiast części oryginalnych widnieją tzw. zamienniki. Nie jest to jednak zgodne z orzeczeniem Sądu Najwyższego. W jego opinii, jeśli w danym pojeździe przed powstaniem szkody były zamontowane części oryginalne, to również takie powinny zostać uwzględnione przez ubezpieczyciela w wycenie naprawy.

Kolejnym “grzechem” towarzystw ubezpieczeniowych jest stosowanie uśrednionych stawek za roboczogodzinę. Bardzo często są one zbyt niskie, od tych które obowiązują na lokalnym rynku usług mechanika, blacharza czy lakiernika.

Wątpliwości budzą także koszty blacharskie i lakiernicze. Nierzadko uwzględnia się tylko i wyłącznie koszty materiałów lakierniczych, a i te są zaniżone z uwagi na stosowanie tzw. współczynnika odchylenia. Warto podkreślić, że do wykonania naprawy konieczne jest wykonanie szeregu czynności, które niestety nie są uwzględniane w wycenie ubezpieczyciela.

To oczywiście nie jest cały “repertuar” sztuczek mających na celu wypłatę zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy. Dodatkowo poszkodowani powinni zwrócić uwagę na próby zawarcia przez ubezpieczyciela telefonicznej ugody z poszkodowanym. Po jej zawarciu dalsze dochodzenie roszczeń jest mocno utrudnione.

Co zrobić, aby otrzymać wyższe odszkodowanie?

Można skorzystać z drogi reklamacyjnej – złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela lub skorzystać z oferty dopłaty do odszkodowania. Pierwsze rozwiązanie jest po pierwsze czasochłonne, a po drugie nie gwarantuje sukcesu, czyli uzyskania wyższego odszkodowania. Nierzadko bowiem odpowiedź jest negatywna. Ponadto droga może generować dla poszkodowanego dodatkowe koszty – za opinie niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, którą warto dołączyć do odwołania. Dodatkowo często, aby uzyskać wyższe odszkodowanie trzeba wejść na ścieżkę sądową.

Alternatywą jest dopłata odszkodowania, którą poszkodowany może otrzymać w ciągu kilku dni. Wystarczy wysłać do firmy odszkodowawczej Helpfind kosztorys naprawy pojazdu oraz decyzję ubezpieczyciela. W ciągu 2-3 dni wykonywana jest bezpłatna analiza. Na podstawie jej wyników przygotowywana jest oferta dopłaty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Wystąpienie nieprawidłowości na kosztorysie, od momentu zdarzenia drogowego nie minęły 3 lata, brak zawarcia ugody. Po podpisaniu umowy cesji wierzytelności, uzgodniona kwota trafia na wskazane przez poszkodowanego konto.

Inne artykuły

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

Koszt połączenia zgodny z taryfą Twojego operatora.

+48 22 230 25 07